YouTuber’lar video hazırlarken hangi programları kullanıyorlar?

En popüler video paylaşım ağı olan YouTube platformunda izlediğimiz o eğlenceli, komik veya ilgi çeken bilgi içeren videoları nasıl hazırlıyorlar hiç düşündünüz mü? İzlediğimiz 5 dakika, 10 dakika veya 20 dakika videolara kim bilir belki saatlerce, belki günlerce uğraşıyorlar. Basit bir oyun videosunda bile kayıt, montaj ve yükleme ortalama 4-5 saat sürebiliyor. Aranızda YouTube platformuna video yüklemeyi hobi haline getirmek isteyen arkadaşlar “Bu insanlar hangi yazılım ve programları kullanıyor?” sorusunun cevabını araştırıp duruyor. Sizde eğlenirken bir şeyleri kaydedip paylaşmak veya bir konu hakkındaki bilgilerinizi video haline getirip paylaşmak istiyorsanız, bu makalemde sizlere YouTube platformuna video yükleyen insanların yani kısa adıyla “YouTuber”’ların hangi programları kullandığını sizlerle paylaşıyorum.

Ekran videosu kaydetme programları:

Basit bir ekran videosu kaydetmek için genel olarak Open Broadcaster Software programı kullanılıyor bunun yanında Bandicam kullanan YouTuberlar da vardır. Oyun videosu kaydeden YouTuberlar Fraps, Bandicam, Action ve OBS programları yoğun olarak kullanılıyor.

Ses kaydetme programı:

Neredeyse herkes Audacity kullanıyor.

Video düzenleme programları:

Birçok video düzenleme programı bulunmaktadır. Bunlar sizin ihtiyaçlarınıza göre sıralanabilir. Aşağıda bu programlardan belli başlı olanlarını sizin ihtiyaçlarınıza göre kategorilendirdik.

Vlog-Gezi videoları: Adobe Premier, Sony Vegas

Oyun videoları:  Adobe Premier, Sony Vegas, Camtasia

İlgi çeken bilgi videoları:  Movavi, Camtasia

Yukarıda basit bir kategorilendirme yaptım fakat hemen hemen hepsini her kategori için kullanabilirsiniz. Bu kategorilendirme sizin daha iyi sonuçlar alabilmeniz içindir. Kategorinize göre gelişmiş arayüz bulunduran programları sizlere önerdim.

Video optimize programı:

Videolar çekildikten ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra video boyutları uçup gidiyor. Düşük bir internetiniz varsa veya bir video yüklemek için saatler beklemek istemiyorsanız sizlere HandBrake programını öneririm. Bununla ilgili YouTube’da birçok video var araştırıp bilgi sahibi olabilirsiniz. Ben yakında bu konuyla ilgili bir yazı yayınlayacağım.

Bu makalemde “YouTuberlar video hazırlarken hangi programları kullanıyor?” sorusuna yanıt verdim. Umarım işinize yaramıştır, aşağıdan bu makaleyi puanlamayı ve kişisel görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Aklınıza takılan en ufak bir soruyu bize sormaktan çekinmeyin, kalın sağlıcakla.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 1 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.