Sosyal Medyalar Kapanacak mı? Kapanırsa Ne Olur?

Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın yeni doğan çocuğunun sevincini sosyal medya üzerinden paylaştıktan sonra Twitter üzerinden Berat Albayrak ve ailesine edilen iftiralar sonrasında Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan bir açıklama yaptı. O açıklamada YouTube, Netflix, Twitter gibi sosyal medya platformların halkımıza yakışmadığını ve bir an önce bu tarz platformların kaldırılmasını ve düzenlenmesini gerektiğini açıkladı.  Bu açıklamanın üzerine vatandaşlar tepkisini sosyal medyadan çok sert yansıttı. Sosyal medyanın kapatılacağını duyan bazı parti liderleri bunun yanlış olduğunu tepkisine biraz mizah katarak #SosyalMedyamaDOKUNMA etiketi ile paylaştı.

Sosyal medyanın kapatılmasının ve düzenlenmesinin gerektiğini söylen Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan, Bakan Albayrak’a söylenen sözleri halkımıza yakıştıramadığını belirtti.

Sosyal Medya Kapatılırsa Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Sosyal medyayı bir meslek haline getiren Türkiye’de 10binlerce insan var bunun yanı sıra şirketler duyurularını sosyal medya kanallarından duyurup tanıtımını yapıyor. Sosyal medya mecralarının kapatılması ile beraber birçok meslek dalı bu durumdan mağdur olur. Mesela video editörü, içerik pazarlama uzmanı, influencer bu dallardan sadece üç tanesidir. Uzun lafın kısası binlerce insan bu durumdan mağdur olur.

Bu durumun bir diğer olumsuz yanı: Bildiğiniz gibi geleneksel medya televizyonların kullanımı azalmakta ve insanlar artık olumlu gelişmeleri sosyal medya aracılığı ile öğreniyor. Sosyal medyalar kapanırsa insanlar haberlerden geç haberdar olur ve bu durum kötü bir çıkmaza yol açar.

Sosyal medya mecraları fikir özgürlüğünü savunmakta bu mecraların kapatılması bilgi paylaşımına büyük bir engel koymakta ve insanlar bu mecralar sayesinde tepkisini yansıtmakta. Kapanırsa insanlar nereden sesini duyurabilecek bunu siz düşünün. Bunun yanı sıra bu mecralarda paylaşılmış bilgiler sayesinde insanlar paradan tasarruf edebiliyor. Bir tamirciye para ödemek yerine kendi işimizi kendimiz halledebiliyoruz. Neye yol açabileceğini siz düşünün.

Sosyal Medya Mecraları Kapatılacak mı?

Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan sosyal medyada yaşanan bu ahlaksız durumu açıkladıktan sonra sosyal medya mecralarının kapanılması ve düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşların büyük tepkisi üzerine İletişim Bakanı bir duyuru yayımladı:

Yani kısaca sosyal medya mecraları kapanmayacak belirli bir düzenlemeye tabi tutulacak. Detaylar henüz yayımlanmadı.

Kişisel görüşlerinizi ve aklınıza takılan soruları bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.