Nesilleri tükenmiş hayvanlar. Hayvanları nasıl koruyabiliriz?

Kentsel dönüşüm, fabrikalar, parfüm ve deodorantlar dünyanın varoluşundan bu yana birçok hayvan türünün yok olmasına sebep oldu. Hayvanlar dünyamızdaki besin zincirlerin en önemli halkalarını oluşturuyor. Kentsel dönüşüm ve üretim insanoğlunun en önemli ihtiyaçlarındandır. Dünya nüfusunun artması kentsel dönüşümü ve fabrikaları beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra doğal ortamlarını işgal ettiğimiz hayvanları birer birer yaşamını yitirmekte. Peki nesli tükenen hayvan türleri nelerdir ve havanların hayatlarını nasıl koruyabiliriz? Başlıklarına bu makalemizde değineceğiz.

Nesli tükenen hayvanlar

1. Cava Kaplanı

Endonezya’nın Cava adasında yaşamakta olan bu hayvan kaplanların alt türüdür. Yasak avlanma ve yaşam alanlarının işgal edilmesi sebebiyle 1980’lerde nesillerini devam ettiremediler. 1950’lerde fark edilince önlem alındı fakat vahşi ortamda sadece 25 birey bulunuyordu.

2. Quagga Zebrası

Zebranın alt türü olan bu tür kürkleri için avlanıyordu ve 19. Yüzyılın sonlarına doğru nesilleri maalesef tükendi.

3. Moa

700 yıl kadar önce Yeni Zelenda’da yaşayan bu canlılar avlanma ve yaşam alanlarının işgal edilmesi sebebiyle tamamen yok oldu.

4. Po’ouli

Havai’de yaşamını sürdüren bu kuş türü 2004 yılında soyları tamamen tükendi.

Hayvanları nasıl koruyabiliriz

Dünya nüfusunun artmasıyla kentsel dönüşüm ve fabrikalaşma beraberinde bası sorunları getiriyor. Şüphesiz kurulan bu düzenin bir parçası olan hayvanların nesli tükenirken bize hayvanları koruma görevi kalıyor. Peki nesli tükenecek ve yavaş yavaş tükenmekte olan hayvanların hayatını nasıl kurtarabiliriz sorusuna yanıt verecek olursak:

  1. Kentsel dönüşüm projelerinde mümkün olduğunca doğal hayata müdahale edilmemeli.
  2. Hayvan avcılığına sınırlama getirilmeli ve yasalar katılaştırılmalı
  3. Nesli tükenmekte olan hayvan ve türleri tespit edilip koruma altına alınmalı

Bu düzenin bir parçası olan hayvanları korumalı ve nesli tükenen hayvanları koruma altına almalı ve onların yaşam alanlarını işgal etmemeliyiz. Hayvanları kürkleri için katledenleri ihbar etmeliyiz.

Evet, bu makalemde nesli tükenen hayvanlar ve hayvanları nasıl koruyabiliriz? Başlıklarına değindik. Kişisel görüşlerinizi ve aklınıza takılan soruları bizimle paylaşmayı unutmayın. Bu makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmayı ve yıldızlarla değerlendirmeyi unutmayın. Sonraki makalelerde görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın, kalın sağlıcakla.

İlginizi çekebilir: Pomodoro tekniği ile verimli çalışın

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.