Koronavirüs Sanayide Robotların Çalıştırılmasını Hızlandırıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel çapta yüz yıllardır sürdürülegelen alışkanlıklar değişmek zorunda kaldı. Koronavirüs insanları evde çalışmaya zorlarken, günde milyonlarca dolar değerinde üretim yapan şirketler için, insan faktörünü gözden çıkararak onların yerine koronavirüs tehdidi oluşturmayan, hastalanmayan ve 7-24 çalışabilecek robotların daha fazla üretime katılması gündeme geldi. Şu aralar insanların koronavirüs ile mücadelesinde onlara yardımcı olmak amacıyla geliştirilen robotlar, şimdilik hastanelerin getir götür ve dezenfektasyon hizmetlerinde kullanılıyor. Japon Omron şirketinin ürettiği robotlar, koronavirüs ile mücadele için dezenfektanları püskürtmek ve ultraviyole radyasyon ile yüzey işlemi için uygun robotların üretimini hızlandırdı. Bazı ülkeler, büyük sanayi üretim merkezlerinde tamamen robot ve makinelerin çalıştırılmasına ve insanların iş gücünün saf dışı bırakılmasına sıcak bakmıyor. Tamamen işsiz kalacak insanlardan oluşacak işsiz ordular bu süreçte büyük tehlike olabilir. Ancak ABD ve Çinli üreticilerin en büyük hayali insan faktörünü, doyurma maaş bağlama sağlık sigortasını karşılama gibi dertlerin hepsini kökünden bitirecek olan makinelerin ve Yapay zekaya sahip öğrenen robotların iş gücünü daha fazla yüklenmesidir. Bu makinelerin üretimi kat be kat fazla olacak ve insanlara göre sıfır sorunla çalışıyorlar.

Sanayileşmede önemli adım

Bu amaçla Japon şirket şimdilik fabrikalardaki araçları ve bileşenleri taşımak için kullanılan endüstriyel robotlar üretiyor ve bu alanda büyük bir pazar oluşması hayal değil. Üretilen her robotun fiyatı 56 bin dolar ile 75 bin dolar arasında değişiyor. Bu temel görevleri üstlenen robotlar, , nesnelere olan mesafeyi belirlemek için lazer radyasyonu kullanan bir optik sensör kullanıyorlar. Robotlar 3D uzay haritası oluşturarak, robotlar çevredeki nesnelerle ve insanlarla çarpışma sorununu çözüyorlar.

Otomatik kurulumlar/ robotlar sadece koruyucu kıyafetler, gözlükler, maskeler ve eldivenler gerektirmez, aynı zamanda tesisin dezenfeksiyon sıklığını arttırmak için 24 saat çalışabilirler.

Japonya ve Çin, endüstri sektörüne daha fazla robot katmaya çalışıyor. Koronavirüs sürecinde, işçilerin performanslarının düşmesinden ve kısa zamanlı çalışmanın dezavantajlarından en az etkilenen çip üretici firma olan YMTC şirketi 2016 yılında kurulan bir şirket olarak üretimi azaltmadı. Bu başarıyı da işe daha fazla makine katmaya borçlu. Ancak daha iyi çiplerin üretilebilmesi için global bir iş birliğinin olması gerektiğini savunuyor. Bu şirketin kapasitesi ayda 80 bin çip üretmek…

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.