Aslanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Vahşi Doğanın Efendisi Aslanlar

Aslanlar, kedigiller familyasının bir üyesidir ve kaplanlardan sonra familyanın en büyük yırtıcısıdır. Aslanları belgesellerde, hayvanat bahçelerinde görebildiğimiz gibi aynı zamanda birçok ülke ve şehirde heykellerinin olduğunu görürüz. Bunun sebebi ise aslanların asil ve güçlü hayvanlar olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre Dünya’da canlı olan aslan sayısından fazla aslan heykeli vardır. Peki aslanlar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz ya da bildiğimiz şeyler ne kadar doğru. Sizlere bu yazımızda Vahşi Doğanın Efendisi Aslanlar hakkında ilginç bilgiler vereceğiz.

Aslanlar Tüm Gün Uyuyabilirler

Hangimiz işten eve geldiğimizde saatlerce uyumuyoruz ki ama bu işten eve geldiğimizde uyuduğumuz üç dört saatlik uykular gibi değil. Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir Aslan günde 10 saat uyur. Ayrıca bunun yanında bazı aslanların 24 saat uyuduğu da gözlemlenmiştir.

aslanlar hakkında bilmediğiniz bilgiler
aslanlar hakkında bilmediğiniz bilgiler

Koca Bir Isırık

Bir çoğumuz evlerimizde evcil hayvan besleriz bunlardan birisi de sevimli dostumuz kedilerdir. Aslanlar ise evde besleyebileceğimiz bir evcil hayvan değildir. Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir aslan evde beslediğimiz kedimizden 30 kat daha büyük bir ısırığa sahiptir.

Hastalandıklarında Ot Yerler

Herkes aslanların etobur hayvanlar olduklarını bilir ama aslanlar hastalandıklarında ya da farklı durumlarda ot yerler.

Yavru Aslanlar

Yavru aslanlar gözümüze sevimli gelebilir ama onlarda yetişkin aslanlar gibi 3 aylık olduğunda et yemeye başlar. Yeleleri ise 5 ila 7 ay arasında belirginleşmeye başlar.

Dişi Aslanlar

Yapılan araştırmalara göre dişi bir aslan yılda 2 ya da 3 kez doğum yapabilir ve ortalama olarak 4 yavru aslan dünyaya getirir.

Dev Aslanlar

Şimdi söyleyeceklerimden sonra evdeki kedilerinize bakıp biraz daha büyük olsa nasıl olur diye düşünebilirsiniz. Yetişkin bir aslan 2 veya 3 metre boya ulaşabilir ve ortalama olarak 230 kg ağırlığına erişebilir.

Püsküllü Kuyruklar

Aslanlar, kedigiller familyasının tek püsküllü kuyruklu üyesidir. Kedigiller familyasında başka bir püsküllü kedi görmeniz bu yüzden mümkün değildir.

Yüzmeyi Severler

Hepimiz evde beslediğimiz ya da bir yakınımızdan duyduğumuz kadarıyla kedilerin yüzmeyi sevmediğini biliriz ama aslanlar buna zıt olarak yüzmeyi seven canlılardır.

Her şeyi Yiyebilirler

Yetişkin aslanların günde 15 kg et tüketmesi gerekir. Bu nedenle aç olduklarında sırtlan, domuz, zebra ve zürafa gibi hayvanları da yerler.

Devriye Gezerler

Aslanlar yaşadıkları bölgeyi her gün devriye gezerek korurlar. Bu yüzden aslanların yaşadıkları bölgeye uğramamanızı tavsiye ederiz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.